Okoliczne pałace

Pałac Wojanów

Okazały pałac w Wojanowie jest główną częścią dużego majątku folwarcznego, powstałego na miejscu zabudowań XIII-wiecznych, w XVII wieku. Na kompleks pałacowy składają się, oprócz pałacu w stylu neogotyku angielskiego, również stajnia, murowana stodoła oraz oficyna mieszkalna z XIX wieku. Pałac ma trzy kondygnacje na rzucie prostokąta z okazałymi wieżami w każdym narożniku. Podobnie jak inne tego typu majątki, również pałac w Wojanowie był wielokrotnie przebudowywany i przechodził z rąk do rąk. Obecnie jest w posiadaniu prywatnym i dzięki temu okolice Jeleniej Góry zyskują powoli kolejny, pięknie odrestaurowany zabytek. Niezwykle zachwycające jest wnętrze pałacu, z bogato zdobioną salą balową.

Adres startu: Szklarska Poręba ul. Armii Czerwonej 10/3
Adres docelowy: Pałac Wojanów
tu będzie mapa

Pałac w Bukowcu

Dwór i Park w Bukowcu. Dzieje dworu i parku w Bukowcu sięgają XIV wieku, kiedy to powstała wieś Bukowiec i pojawiła się konieczność zbudowania domu rodowego rodziny von Zeidlitz. Ogólny zarys ówczesnego budynku jest nadal widoczny, chociaż na jego miejscu stanął inny, większy majątek, stający się częścią rozbudowanego folwarku, usytuowanego wśród parkowych zarośli. Pod koniec XVIII wieku pałac przeszedł w ręce światłego właściciela, który nadał mu specyficzny ton i wygląd. Od tej pory dwór charakteryzuje styl neoklasycystyczny, park zyskuje nowe okazy botaniczne, folwark zyskuje na znaczeniu i wielkości.

Adres startu: Szklarska Poręba ul. Armii Czerwonej 10/3
Adres docelowy: Pałac w Bukowcu
tu będzie mapa

Pałac Mysłakowice

Pałac Mysłakowice kilkakrotnie zmieniał właścicieli i do XIX wieku zasadniczo bez dłuższych przerw był w stanie przebudowy. Początkowo, na miejscu obecnego pałacu, stał renesansowy dwór z XVI wieku, o którego wyglądzie niewiele wiadomo. W XIX wieku nowy właściciel wsi i dworu, zażyczył sobie przebudowy w stylu klasycystycznym, a kolejny delikatnie go odrestaurował, przebudował istniejący już park, dobudował kościół ewangelicki i sprowadził tyrolskich osadników, nadając Mysłakowicom niespotykany dotąd w Karkonoszach charakter. W rękach kolejnego właściciela pałac staje się przedstawicielem stylu neogotyckiego, którego pozostałości można zaobserwować na istniejącej fasadzie.

Adres startu: Szklarska Poręba ul. Armii Czerwonej 10/3
Adres docelowy: Pałac Mysłakowice
tu będzie mapa

Pałac Schaffgotshów

Pałac Schaffgotschów usytuowany w centrum uzdrowiska Cieplice (dzielnica uzdrowiskowa miasta Jelenia Góra) jest trzecią z kolei budowlą stawianą w tym miejscu i jedyną, która pomimo licznych perturbacji wojennych, wizyt Armii Czerwonej, pełnienia roli Lazaretu, a później szkoły harcerskiej, przetrwała niezniszczona do naszych czasów. Obecnie jest pod zarządem Politechniki Wrocławskiej, będącej zarazem mecenasem tego pięknego, późnobarokowego obiektu, projektu Jana Jerzego Rudolfa, stworzonego w XVIII wieku na zlecenie rodziny Schaffgotschów. Sprawna współpraca i wysiłki zarówno władz uczelni, jak i miasta oraz Fundacji Niemieckiej doprowadziły pałac do obecnego wyglądu

Adres startu: Szklarska Poręba ul. Armii Czerwonej 10/3
Adres docelowy: Pałac Schaffgotshów
tu będzie mapa

Pałac Paulinum

Z dziełami sztuki był związany pałac Paulinum na obrzeżach Jeleniej Góry, należący kiedyś do fabrykanta Richarda von Kramst. Po wojnie zamieniono go w centralną składnicę dzieł odnalezionych na Dolnym Śląsku. Dziś w byłym ośrodku NSDAP i kasynie wojskowym działa kolejny elegancki hotel Paulinum, gdzie koniecznie trzeba obejrzeć wyłożoną złotą mozaiką Salę Gdańską z masywnymi meblami.

Adres startu: Szklarska Poręba ul. Armii Czerwonej 10/3
Adres docelowy: Pałac Paulinum
tu będzie mapa